Historie

21. ledna 2008 v 19:13 | Dasa |  Naše stanice
Vítám Vás na našich stránkách a zároveň bych něco napsala o historii naší chovné stanice Kubibar a chovu psů vůbec takovém.
Musím se,ale vrátit k tomu jak to všechno vlastně začalo.
TAKŽE:
Pocházím ze zemědělské a myslivecké rodiny,která se celý život mimo jiné zabývá chovem loveckých psů.Můj otec pan Jaroslav Fiala(75let,zemřel 2007)
vlastnil téměř 40 let velmi úspešnou CHS.Zejména trpasličích dlouhosrstých jezevčíků ,,Z Čertouských lánů,,.Z jeho CHS pochází mnoho pracovně i exteriérově vynikajících psů,především však fen.Za svůj dlouhý život získal hodně ocenění jak na zkouškách tak i na výstavách.Odchoval spoustu kvalitních štenat.
Jinak se ovšem na našem dvoře vystřídali různí lovečtí psi mnoha plemen mj.malý i velký münstrland,gordonsetr,maďarský ohař,basethund,pointer,český fousek,německý ohař krátko i dlouhosrstý.
Protože bydlel v Praze,zůstal věrný trpasličím jezevčíkům.Po jeho smrti,pokračuje v jeho úsilí manželka ing.Jitka Fialová a já se jí snažím pomáhat.
Asi jsem se potatila,protože jsem si v roce 1989 svoji CHS KUBIBAR.
Bydlela jsem tehdy s manželem a dvěmi dětmi ve Sběři,což je malá víska mezi Jičínem a Novým Bydžovem.Oba jsme pracovali jako zootechnici v místím JZD.
Protože jsme bydleli v prostorném rodinném domku se zahradou,chovala jsem postupně NO,CF,Bassety apod.tedy samá střední až větší lovecká plemena.Tyto psy jsem jednak vystavovala,připravovala ke zkouškám,a s většími,středními i s menšími úspechy předváděla.
Jednoho dne byl můj manžel,hlavní zootechnik zmíněného JZD,podívat zcela nezávazně¨na štenátka.
Jednalo se o,u nás téměř neznámé plemeno ,,CHIHUAHUA,,.
Chovala ho tehdy naše plemenářka zootechnička p.Hanka Dlabolová v Jičíně.A skutečně toto plemeno bylo velmi málo známé-zejména pro mě - jako chovatele loveckých psů.
Přesto-že se byl manžel podívat jen ze zajímavosti,z návštěvy mi přinesl ,,něco malého do dlaně,,.Skutečně do dlaně,neboť 8týdenní fenka vážila asi 650g a téměř se v jeho dlani ztrácela.
Byla jsem v šoku.
Nejen z ceny(ceny loveckých psů byly tehdy někde úplne jinde),ale hlavně ze vzezření malého tvorečka.Měla jsem z něj upřímný strach a přiznám i divný pocit,že právě já,bych měla chovat něco tak ušatě divného.
Mělo to malé tělo,velké uši a hlavně velké vykulené oči-to nebyly oči,ale přímo rentgenová kukadla.
Navíc manžel se asi cítil trošku provinile a tak celé rodině udělal mohutnou přednášku v tom smyslu-jak bychom se měli o tak drahého,křehkého a jedinečného psa starat.
Při přednášce držel fenku Aranku na dlani,asi se jí to moc nelíbilo,protože v průběhu řeči skočila dolů(manžel měří téměř 2m)a hned si vykloubila tu svou velice křehkou nožičku.Začala strašně naříkat.Zmocnila se mě nejprve panika,potom oprávněný vztek a už jsme uháněli na veterinu do
Jičína.Tam jsme fenku vyložili z košíčku na operační stůl-Aranka se protáhla,podívala se kde je a běhala po stole jako čamrda.
Manžel,kterého všichni veterináři dobře znali,začal klopotně vysvětlovat,co že jí to vlastně je.
Sklidil pobavení možná i trošku škodolibé úsmevy.Došlo nám,že v košíčku při jízdě ,se nožka srovnala a fenka byla naprosto zdravá.Aranka sklidila veliký obdiv,nejen tehdy na veterině,ale v podstatě v celém svém 11letém životě.Její tetovací číslo(tehdy ještě v levém oušku)bylo 413 a byla to zakladatelka našeho chovu čivav dlouhosrstých a krátkosrstých.Přesto že jsem zůstala věrná loveckým plemenům a v současné době mám8měs. Fenu AO,čivavy mě očarovaly a naprosto jsem jim propadla.A myslím,že nejen já.Jak už jsem předeslala,moje CHS se jmenuje KUBIBAR-jedná se o sloučeninu ze dvou slov-jmen svých dvou dětí-Kuby a Báry.
Později narozený syn Vojtěch nemohl pochopit,proč není v názvu také.Tak jsem mu musela vysvětlit,že v době založení moji CHS byl ještě na houbách.
Moc ho to sice mrzelo,ale přesto je nyní velmi platný i zdatný pomocník i vystavovatel.
Také se pravidelně úcastní chovatelských soutěží a dovedností mládeže.
V průběhu let jsem několikrát měnili bydliště¨,takže reprezentoval v celostátním kole ČSCHDHZ
Náchod,kde byl až do loňska členem.
Celostátníhokola se úcastnil 2x za ZO Náchod v Kopřivnici a v Kroměříži.Přestože nebyl mezi prvími získal řadu poznatků i mnoho nových kamarádů a kamarádek chovatelů různých oborů.
Tímbych chtěla zakončit svůj ,,krátký,, úvod.
Vsoučasné době mám devět fenek plus jednoho pejska.Tři z fenek jsou již ,,babičky,, a jedna malé miminko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama